Przyrządy do pomiaru i wyznaczania gęstości - ITA Polska

Tworzenie skomplikowanych konstrukcji czy urządzeń wymaga stosowania materiałów o ściśle określonych właściwościach. Dlatego przed użyciem wspomnianego materiału należy go zbadać, do czego potrzeba zaawansowanego sprzętu laboratoryjnego. Chodzi między innymi o przyrządy do badania gęstości, które są stosowane w wielu branżach i charakteryzują się dokładnością pomiaru, a także innymi interesującymi funkcjami, dzięki którym można doskonale poznać gęstość sprawdzanej próbki.

Gęstościomierz
obrazek prezentujacy

Na czym polega badanie gęstości?

Badanie gęstości polega np. na użyciu prawa Archimedesa, według którego ciężar ciała zanurzonego w cieczy jest równy różnicy ciężaru ciała w powietrzu i siły wyporu, która działa na to ciało. Oczywiście, istnieją także inne metody, kiedy wymagane jest np. zbadanie gęstości cieczy. Elektroniczne oprogramowanie pozwala w krótkim czasie sprawdzić faktyczną gęstość próbki, posiada także odpowiednie certyfikaty potwierdzające właściwą kalibrację, a więc jednocześnie precyzję i zgodność z normami.

Czym charakteryzują się przyrządy do pomiaru gęstości?

Urządzenia do pomiaru gęstości charakteryzują się przede wszystkim dokładnością i mnogością zastosowań. Pomiary gęstości są swego rodzaju niszą, dlatego urządzenia są przeznaczone do sprawdzania jak najbardziej różnorodnych próbek. Na uwagę zasługują na przykład produkty marki Hildebrand, które są popularne na rynku i doceniane przez laborantów. Przy zakupie warto zwracać uwagę także na prostotę sterowania oraz maksymalną wielkość próbki czy jej masę, a także gabaryty urządzenia.

Kiedy wykonuje się pomiar gęstości?

Pomiar gęstości wykonuje się w różnych sytuacjach. Chodzić może na przykład sprawdzanie wytrzymałości łączeń materiałów (np. spieków folii). Gęstość jest też istotnym aspektem w przypadku metali, szkła, tworzyw termoplastycznych czy materiałów ceramicznych. Wpływa bowiem na masę oraz w praktyce - wytrzymałość produktu końcowego. Ciężko dokładnie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo zróżnicowane.

Miernik gęstości cieczy - jaki wybrać?

Wybierając miernik gęstości cieczy, zwany też gęstościomierzem, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim jest to rodzaj obsługiwanych próbek, które mogą zostać zbadane przez urządzenie. Na przykład sprawdzając miniaturowe elementy jubilerskie nie warto stosować sprzętu przeznaczonego dla kilkucentymetrowych detali. Wyróżnia się też modele mierników przeznaczonych do badania gęstości i sprężystości pianek, czyli sztucznych tworzyw porowatych. W każdym przypadku warto stawiać na markę Hildebrand.